Aller au contenu
Accueil » Trik, jak rozjasnit zažloutlé plasty a zajistit, aby spotřebiče vypadaly jako nové

Trik, jak rozjasnit zažloutlé plasty a zajistit, aby spotřebiče vypadaly jako nové

  Přestože se plast stal postrachem ekologů kvůli svým škodlivým účinkům na životní prostředí, zůstává jedním z nejodolnějších, nejekonomičtějších a nejpoužívanějších materiálů v domácnostech. Je hlavní součástí nejrůznějších předmětů, jako je kuchyňské náčiní, domácí spotřebiče, hračky nebo i některé dekorativní prvky. Postupem času však při intenzivním používání a pravidelném vystavení teplu nebo kouři plast žloutne, matní a vypadá špinavě.
  K odstranění tohoto zažloutnutí mnozí lidé používají oblíbené přípravky, jako je bělidlo nebo alkohol. Jedná se však o abrazivní látky, které mohou plastové předměty snadno poškodit. Abyste neriskovali, je lepší volit méně agresivní výrobky. Nabízíme vám řadu rychlých a účinných řešení pro bělení plastů.

  Přestože hlavními vlastnostmi plastu jsou jeho pružnost a odolnost, časem ztrácí svou bílou barvu a získává nažloutlý nádech, čímž získává špinavý a opotřebovaný vzhled. K tomuto jevu dochází rychleji, pokud se o plastové předměty řádně nepečuje nebo jsou neustále vystaveny slunci.

  Pokud chcete své plastové předměty zesvětlit tak, aby byly opět beze skvrn, nestačí k dosažení požadovaného výsledku základní čištění. K účinnému vybělení všech zažloutlých předmětů je nutné použít určité silné bělící přípravky a uvést do praxe několik moudrých rad.

  Níže uvádíme 3 obzvláště účinná řešení pro obnovení bílé barvy a lesku opotřebovaných a zažloutlých plastů.

  3 tipy pro vybělení zažloutlých plastů domácích spotřebičů
  Peroxidem vodíkuPeroxid vodíku je známý tím, že zpomaluje proces stárnutí, čistí a tonizuje pleť a často se používá v kosmetických přípravcích. Díky své univerzálnosti se však používá také k vyrovnávání různých domácích problémů. Je proto velmi užitečný pro bělení plastových předmětů. Pořiďte si krém s peroxidem vodíku. Nejprve předmět důkladně očistěte mýdlovou vodou. Poté na něj naneste krém a předmět zakryjte průhlednou fólií. Nechte ji takto působit 24 hodin, aby ji nerušily částečky vzduchu. Když předmět otřete, zjistíte, že plast získal zpět svůj dřívější lesk.

  S jedlou sodou
  Je to určitě jeden z nejneomylnějších produktů pro obnovení bělosti plastu. Díky svým bělicím a skvrny odstraňujícím vlastnostem. Kromě odstraňování zažloutnutí je jedlá soda ideální pro odstraňování bakterií a dalších povrchových skvrn.

  Jaký je další krok? Nejlépe je nejprve potřít nejvíce postižená místa hadříkem namočeným v mýdle a vodě. Poté v nádobě smíchejte horkou vodu s polovinou sklenice chlóru, další polovinou jedlé sody a několika kapkami peroxidu vodíku. Jakmile získáte homogenní směs všech těchto složek, namočte čistou houbu a krouživými pohyby s ní přejeďte po zažloutlých místech. Aby roztok začal působit, nechte jej působit 10 minut. Zbylé zbytky stačí odstranit další houbou namočenou ve vodě. Vaše plastové předměty budou zářivější než kdy předtím!

  Jemným smirkovým papírem
  Konečně poslední metoda je vhodná zejména pro velmi jemné nebo vysoce kvalitní předměty. Díky velmi jemnému smirkovému papíru můžete obnovit původní bělost. K tomu stačí velmi opatrně přejíždět přes zažloutlá místa, dokud neodstraníte první nejvíce znehodnocenou vrstvu.