Borůvky jsou vynikajícím doplňkem snídaně nebo oslazením oblíbeného smoothie a obsahují také důležité vitaminy a minerály. Borůvky jsou také skvělou svačinkou mezi jídly, ale bobule nejsou levné.
Pokud si však vypěstujete vlastní borůvky, můžete dát sbohem předraženým cenám v supermarketech a pochutnat si na čerstvých bobulích z vlastní zahrady!
Zde je několik tipů pro pěstování borůvek:
1. Pečlivý výběr: Před vysazením borůvkového keře si udělejte průzkum a ujistěte se, že jste vybrali druh bobulí, kterému se bude ve vašem klimatickém pásmu dařit nejlépe. Některé druhy rostou lépe ve vlhkém podnebí, zatímco jiné snesou nízké teploty, uvádí portál One Green Planet.
2. Kvalita půdy: Záleží na kyselosti. Almanach doporučuje pH půdy mezi 4 a 5. (Stručný návod na měření kyselosti půdy najdete zde.) Pokud vaše půda a/nebo povětrnostní podmínky nejsou ideální, můžete bobuloviny pěstovat také v květináčích.
3. výsadba: Borůvky potřebují dostatek slunečního světla a dobrou půdu. Pokud je chcete zasadit přímo do země, měli byste vybrat místo s dostatkem slunečního světla. HGTV doporučuje ponechat mezi jednotlivými keři alespoň 150 cm prostoru. Pokud dáváte přednost výsadbě borůvek do květináče, měl by mít průměr alespoň 45 cm. Keříkům dopřejte asi 2,5 až 5 cm vody týdně.
4. Ochrana: HGTV doporučuje chránit keře před škůdci, ptáky a jinými hladovými živočichy pomocí bambusových tyčí a pletiva.
5. stříhání: Podle Almanachu mohou borůvkové keře plodit bobule více než 20 let. Abyste si zajistili dlouhou životnost, měli byste keře každých několik let prořezávat. Protože čerstvě ořezané keře neplodí bobule, doporučuje se vysadit několik keřů a střídavě je ořezávat.
6. Doba dozrávání: První pupeny se objevují na začátku jara. Bobule lze obvykle sklízet v červenci. Nechte je zmodrat a počkejte ještě několik dní. Zralé bobule vám budou padat z keřů do rukou!
na Facebooku, pokud víte o někom, kdo by měl radost z vlastní zásoby borůvek.