Sůl je v kuchyni nepostradatelnou ingrediencí již po staletí. Najdeme ji v každé domácnosti bez výjimky! Pro některé civilizace je symbolem moudrosti, pro jiné znamená pohostinnost a přátelství. I dnes ji konzumuje každý, přestože při nadměrném používání může být zdraví škodlivá. Víte ale, že může být užitečná i jinak? Vysvětlení.
Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale sůl lze použít i k jiným účelům než k vaření. Vše si vysvětlíme níže.
Proč tolik lidí sype hrubou sůl na okenní parapety?
Pokud pro vás sůl slouží pouze k ochucení pokrmů a receptů, jiní lidé ji používají zcela jiným způsobem: používají ji jako čisticí prostředek, k rozhánění negativních vln nebo jako přírodní repelent proti hmyzu.
Použití soli při vaření
Sůl proti mravencům
Všichni to známe: s příchodem jara se přemnožení hmyzu stává jedním z nejotravnějších a nejproblematičtějších problémů. Zejména mravenci, kteří se, jak už víme, mění ve skutečné armády, když napadají naše domovy a hledají potravu.
Když působí jednotlivě, jsou jistě neškodní, ale když se přemnoží, mohou zničit celou úrodu, sežrat ovoce a zničit tisíce rostlin a květin. Kromě toho mohou přenášet bakterie, mšice a parazity, které se bez váhání rozšíří po celém domě! Jak se jich tedy natrvalo zbavit?
Invaze mravenců
Abyste se jim ubránili, stačí posypat okraje oken hrubou solí. Zabráníte tak šíření mravenců a zároveň snížíte vlhkost ve svém domě. Trochu soli můžete také nasypat do skříní, pod postel, před dveře nebo na jakékoli jiné místo, kde zaznamenáte silný výskyt mravenců. Sůl dokáže tento drobný hmyz trvale odpuzovat.
Sůl v zásobách
Abyste zabránili napadení vašich zásob potravinovými moly a hraboši, posypte je jemnou solí, ať už jde o čočku, těstoviny, fazole nebo třeba rýži… Pak je před vařením jen krátce propláchněte.
Lžíce hrubé soli
Další důmyslné využití soli v domácnosti
Mnoho dalších lidí neváhá využít sílu soli mnoha dalšími způsoby.
Odhánějte negativní vibrace a smůlu
Pokud vás doma trápí špatná nálada, řešení je jednoduché: do čtyř rohů dané místnosti umístěte formičky zpola naplněné hrubou solí. Poté je zalijte vodou do vzdálenosti jednoho centimetru od okraje. Vodu pak stačí měnit každý týden a sůl jednou za měsíc.
Dezinfekce potrubí a neutralizace nepříjemného zápachu z kanalizace
Ať už se jedná o sprchu, vanu, dřez nebo umyvadlo, může z nich unikat odporný zápach. Chcete-li se ho zbavit, nasypte do potrubí směs soli, jedlé sody a octa (při přípravě směsi dávejte pozor na stříkance). Poté jej opláchněte 1 litrem vroucí vody. Rozpuštěním sůl dezinfikuje potrubí a zároveň umožňuje vyloučit nepříjemný zápach.