Aller au contenu
Accueil » Orchideje, trik, jak jim zajistit věčnou trvanlivost: tak bujné a silné je ještě nikdo neviděl

Orchideje, trik, jak jim zajistit věčnou trvanlivost: tak bujné a silné je ještě nikdo neviděl

  Jak můžete prodloužit přirozenou životnost orchidejí? Zde je levný trik, díky kterému budou vaše rostliny silné a svěží.

  Orchideje bezpochyby patří mezi nejkrásnější a nejelegantnější pokojové rostliny. Udržet je krásné a svěží vyžaduje pečlivou péči, používání hnojiv a správné dávkování vody a světla. Nemluvě o kvetení, které nastává pouze tehdy, když je rostlina ve výborné kondici. Nejsou to opravdu rostliny pro každého, to je jisté, ale při správných opatřeních je možné, aby vydržely opravdu dlouho. Podívejme se, jak na to pomocí metody « udělej si sám ».

  Orchideje, fascinující pokojové rostliny
  Ještě před několika lety bylo pěstování orchidejí jen pro vyvolené, protože rostliny byly velmi drahé a především vyžadovaly skleník.

  Vitální a bujné orchideje

  V průběhu let bylo dovezeno mnoho odrůd orchidejí, a to i z chladnějších zemí, které se proto velmi dobře přizpůsobují domácímu pěstování bez nutnosti specializovaného vybavení. To vedle hybridních druhů vyvinutých vědci způsobilo, že se orchideje staly mnohem populárnějšími a levnějšími. Ve skutečnosti jsou orchideje původně tropické rostliny z Asie a Ameriky a mohou dorůstat výšky až 60 cm. Jejich péče nevyžaduje každodenní pozornost, ale to neznamená, že je snadná.

  Na trhu je totiž mnoho hnojiv pro orchideje, která je udržují v nejlepší kondici.
  Pro levnější řešení můžete zvolit domácí hnojivo. Potřebujete pouze jednu hlavní ingredienci: malou bramboru.

  Výroba levného a účinného hnojiva
  Abyste dodali orchidejím tu správnou sílu, potřebujete pouze jednu malou bramboru (ve skutečnosti potřebujete 20 gramů) a jeden litr vody.

  Ale proč právě brambora?

  Brambory jako hnojivo
  Možná si málokdo uvědomuje, že brambory jsou hlízy s vynikajícími vlastnostmi i mimo kuchyni. Jsou hojně využívány zejména v zahradnictví, protože mají vynikající hnojivé vlastnosti. Bramborové slupky lze například přidávat do běžné zeminy v květináčích jako přírodní hnojivo.
  Brambory obsahují draslík, který pomáhá rostlinám k silnému a bujnému růstu, ale je užitečný zejména v době květu.

  Dokonce se půlené brambory často používají k výrobě řízků jiných rostlin, například růží nebo muškátů, a slouží tak jako skutečný « inkubátor » pro vývoj kořenů řízků.
  Nyní se však pojďme podívat na to, jak nám tato hlíza s mnoha svými vlastnostmi může pomoci k bujnému růstu našich orchidejí.

  Jak využít bramboru k výrobě hnojiva pro orchideje
  Chcete-li si vyrobit vlastní hnojivo pro orchideje, jednoduše nakrájejte 20 gramů brambory na kousky, vložte je do mixéru a přidejte jeden litr vody přísně bez vápna.

  Zapněte mixér, dokud nezískáte homogenní směs. Tekutinu přefiltrujte pomocí sítka, abyste odstranili veškeré zbytky, a pomocí rozprašovače ji nalijte do láhve.

  Hnojivo nastříkejte
  Nyní stačí směs dvakrát měsíčně hojně nastříkat na listy a kořeny orchidejí, aby rostliny rostly silnější a zdravější.

  Nejvhodnější doba pro tento úkon je ráno nebo brzy odpoledne. Zbytky našeho domácího hnojiva můžete samozřejmě použít pro jiné rostliny, nepochybně jim velmi prospěje.