Aller au contenu
Accueil » Máte na kuchyňských skříňkách mastnou, mastnou špínu? Díky jednoduchým kutilským metodám budou opět jako nové

Máte na kuchyňských skříňkách mastnou, mastnou špínu? Díky jednoduchým kutilským metodám budou opět jako nové

  Je to nevyhnutelné,
  že se na dvířkách a vnějších plochách kuchyňských linek čas od času objeví vrstva nečistot, zejména na nástěnných skříňkách kolem varné desky a trouby, a to v podobě mastných nebo olejových nečistot. To je způsobeno všemi výpary z vaření a stříkajícím olejem a omáčkami z připravovaných jídel.

  A protože čištění nástěnných skříněk
  nemusí být vždy zahrnuto do týdenního plánu úklidu, čeká vás někdy opravdu důkladné čištění. Vzhledem k tomu, že kuchyňský nábytek je často vyroben ze dřeva, možná i lakovaného, je nejlepší použít správné metody, které jsou účinné, ale ne příliš agresivní.

   

  Hydrogenuhličitan sodný:
  Vezměte si misku nebo láhev s rozprašovačem, do které nalijte půl litru vlažné vody (nejlépe destilované) a přidejte půl sklenice hydrogenuhličitanu sodného. Zamíchejte, aby se dobře rozpustil, a poté přípravek nastříkejte na měkký hadřík nebo houbičku, případně ji do směsi namočte a jemně s ní nábytek potřete.

  Zubní pasta:
  Vymáčkněte špičku (měla by to být obyčejná bílá pasta bez gelu nebo mikrogranulí) na houbičku, kterou jste namočili do teplé vody (a poté vymačkali), a vetřete ji do míst, kde se hromadí mastnota a mastné nečistoty. Můžete také použít vodu a špetku sody bikarbony a opláchnout ji měkkým hadříkem.

  Prostředek na mytí nádobí:
  Přidejte několik kapek do kbelíku s horkou vodou a zamíchejte, aby se dobře emulgoval, poté namočte hadřík nebo houbu a po krátkém vyždímání s ní otřete dveře. Podobným způsobem můžete použít marseillské mýdlo.

  Účinný je i bílý ocet,
  ale na dřevo je také poměrně agresivní. Vyhněte se proto jeho použití na lakované nebo choulostivější povrchy a použijte ho pouze v případě, že ostatní řešení nejsou uspokojivá (někdy je ale prostě musíte vyzkoušet několikrát). Chcete-li použít ocet, zřeďte 150 nebo 200 ml v půl litru vlažné vody a otřete nábytek houbou nebo měkkým hadříkem.
  V každém případě mějte vždy připravené další hadříky, které po dokončení ošetření každého povrchu opláchněte a především důkladně osušte.