Aller au contenu
Accueil » Lžíce mezi rostlinami: Je to přítel zahrádkáře

Lžíce mezi rostlinami: Je to přítel zahrádkáře

  Jedlá soda je nejlepším přítelem zahrádkářů: 10 chytrých způsobů využití na zahradě

  Úsporná, jedlá, netoxická a biologicky odbouratelná – bez jedlé sody se těžko obejdeme. A to z dobrého důvodu, tento bílý prášek je všestranně použitelný jak v kuchyni, tak při úklidu a zahradničení.

  UPOZORNĚNÍ
  Bylo prokázáno, že jedlá soda je užitečná při odstraňování skvrn, bělení zubů, čištění povrchů a dokonce i při odstraňování pesticidů. Její funkce jsou rozmanité a jedlá soda přidává do svého přídě další oporu. Jedná se o jeho využití na zahradě, které je z mnoha důvodů také velmi praktické.

  – Udržujte brouky daleko od sebe
  Chcete-li se zbavit hmyzu, který pustoší vaši zahradu, bude jedlá soda vaším nejdůležitějším spojencem. Vyhněte se chemickým pesticidům, které jsou škodlivé pro vaše zdraví i životní prostředí, ve prospěch tohoto ekologičtějšího bílého prášku. Za tímto účelem smíchejte v rozprašovači litr vody, lžíci olivového oleje, dvě lžíce jedlé sody a několik kapek tekutého mýdla. Každé tři dny postříkejte zahradu touto směsí, abyste odpudili hmyz.

  Zbavte se mravenců
  Pokud je vaše zahrada a dům zamořen mravenci, nepanikařte. Smíchejte pět lžiček jedlé sody s pěti lžičkami moučkového cukru a jednou lžící vody. Vyhledejte mraveniště a zalijte je touto směsí. Dáte sbohem otravným mravencům.

  – Skoncujte s červy
  Problémem mohou být červi zelní, kteří brání zdravému růstu vaší zeleniny. Chcete-li se jich zbavit, jednoduše smíchejte stejné díly mouky a prášku do pečiva a touto směsí posypte úrodu. Červy už brzy neuvidíte.
  – Vyčistěte zahradní dekoraci
  Všichni znáte výhody jedlé sody při čištění kuchyně nebo koupelny. A vaše zahrada může také těžit z jeho čisticí síly. Bílý prášek stačí nasypat na všechny dekorační předměty na zahradě a poté je otřít vlhkým hadříkem.

  – Otřete listy rostlin
  Ať už se jedná o pokojové nebo venkovní rostliny, vždy je třeba o ně pečovat. Chcete-li jim dopřát zkrášlovací kúru, můžete jejich listy otřít směsí vody a jedlé sody. Dodá jim zdravý a lesklý vzhled.

  – Zlepšete chuť zeleninové zahrady
  Pokud se zajímáte o ekologické zemědělství, jedlá soda vám pomůže vypěstovat zdravější a chutnější zeleninu. A to z dobrého důvodu,

  vezměte si příklad z rajčat a posypte půdu trochou kypřicího prášku, rostou v méně kyselé půdě, a proto jsou šťavnatější a sladší.

  – Zalévejte květiny
  Chcete-li zalévat květiny na zahradě, neváhejte přidat do konve trochu jedlé sody. Pak si všimnete, že vaše květiny jsou lesklejší a zdravější.

  – Prodlužte životnost květin
  Pokud máte doma rádi kytice růží nebo květin, abyste se mohli těšit z jejich vůně, můžete zlepšit jejich vzhled a prodloužit jejich životnost tím, že je umístíte do vázy s vodou se špetkou soli a jedlé sody.

  – Zbavte se hub a plísní
  Ve vlhkém prostředí se na rostlinách mohou množit plísně. Jedlá soda je známá svým fungicidním účinkem a pomáhá v boji proti plísním. Studie také prokázala její účinek na kvasinky, dermatofyty a plísně. Na napadená místa jednoduše nastříkejte vodu s jedlou sodou.

  – Odstraňte plevel
  Plevel často uvízne ve škvírách zahradní cesty. Pro nápravu stačí místo navlhčit hustou pastou z jedlé sody a je hotovo. Rozlučte se s plevelem, který dělá vaši zahradu zanedbanou.