Aller au contenu
Accueil » Kopřivový macerát: nejúčinnější hnojivo, nejlepší pesticid, jak ho připravit a všechna jeho použití!

Kopřivový macerát: nejúčinnější hnojivo, nejlepší pesticid, jak ho připravit a všechna jeho použití!

  Kopřivový macerát: nejúčinnější hnojivo, nejlepší pesticid, jak ho připravit a všechna jeho použití!
  Kopřivový macerát: jak ho připravit a k čemu se používá

  Chcete-li mít udržitelnou zahradu, nemusíte používat chemická hnojiva. Pokud nejsou nezbytně nutné, lze je nahradit přírodními a účinnými hnojivy, jako je například kopřivový macerát.

  Kopřivový macerát je přírodní hnojivo a pesticid . Můžete si ho vyrobit vlastníma rukama a ušetřit nějaké peníze, je ekologický a samozřejmě přírodní.

  Tento kopřivový přípravek obsahuje kyselinu salicylovou a kyselinu mravenčí, které jsou účinné proti škůdcům a hmyzu a stimulují půdu pro dokonalé pěstování. Pokud si myslíte, že by to pro vás mohlo být vhodné, stačí si přečíst níže.

  Kopřivový macerát: co to je? Co dokáže?
  Než přejdeme k podrobnostem, musíme si udělat rozbor kopřivy .

  Tato samovolně rostoucí rostlina má smaragdově zelené listy s vroubkovanými okraji. Miluje vlhkou půdu bohatou na dusík a daří se jí na stinných místech.

  Rostlina je známá především pro svou spalující sílu . Obsahuje minerální soli a vitaminy A, C a K a má také močopudné, čisticí a protiedémové účinky.

  Kopřivu lze použít jako dokonalý přírodní prostředek pro zdraví a kondici. Lze ji také použít,

  v nálevu nebo ve slaných pokrmech a také, což je zvláštní, ale pravdivé, v těstovinách. Ze všech těchto a dalších důvodů může být také dokonalým přírodním pesticidem, který si můžete vyrobit vlastníma rukama. Tímto způsobem můžete s kopřivovým macerátem pečovat o svou zahradu a díky dusíku, železu, vitamínům a minerálním solím také stimulovat růst rostlin.

  Kopřivový macerát: jak ho připravit?
  První věc, kterou musíte při sběru kopřivy udělat, je nasadit si zahradnické rukavice, a to právě proto, že se jedná o žahavou rostlinu.

  Pak si musíte vzít kbelík, samozřejmě trochu vody a zahradnické nůžky.

  Poté můžete začít kopřivový macerát extrahovat. Umístěte kopřivy do velké nádoby, například do kbelíku nebo sudu, dokud nebude zcela plná. Doporučuji rostliny kopřivy netlačit. Poté přilijte vodu tak, aby byly kopřivy zakryté, a kbelík uzavřete víkem. Dávkování je následující: 10 litrů vody 1 kg kopřiv.

  Vše nechte přibližně 3 týdny odpočívat.

  Po uplynutí stanovené doby kbelík otevřete, směs pečlivě přefiltrujte a poté ji uložte do láhve s dávkovačem.

  V tomto okamžiku je kopřivový macerát připraven. Teď už jen stačí pochopit, jak jej používat. Kopřivový macerát:

  Jak se má používat?
  Když je kopřivový macerát připraven, je třeba ho zředit vodou, aby se rostliny a květy pohnojily. Ve skutečnosti je třeba připravit směs 100 ml macerátu a 10 litrů vody .

  Chcete-li mravence od svého domu odehnat, stačí směs místo do rozprašovače nalít do lahve a nastříkat ji kolem oken a dveří.

  Výborně se hodí i do kompostu, protože napomáhá procesu rozkladu.

  Aby rostliny bujně rostly, stačí je každé 2 týdny zalévat tímto kutilským přípravkem.

  Jako pesticid proti mšicím a červeným pavoukům
  Mají vaše rostliny problém kvůli mšicím nebo pavoučkům? Nebojte se, můžete použít část macerátu a nastříkat ho čistý. Stačí 12 hodin po namočení kopřiv a nemusíte čekat 15 dní.

  Kopřivový macerát: jak se uchovává?
  Kopřivový macerát lze také uchovávat po celý rok. Budete však muset přidat trochu octa (asi 2 až 3 % v porovnání s tekutinou, kterou máte k dispozici) a umístit jej ve vzduchotěsné nádobě na chladné, ale zároveň nepříliš frekventované místo, jinak by mohl vydávat nepříjemný zápach. Tento nepříjemný zápach by vás však neměl odradit, naopak je důkazem jeho kvality.