Pokud jste fanouškem ranní filtrované kávy, pravděpodobně máte ve zvyku vyhazovat kávovou sedlinu do koše. Tento nápoj, který je pro mnohé z nás skutečným rituálem, nám však může díky svým hnojivým prvkům a minerálům pomoci i při péči o naši zeleninovou zahrádku. Zde je 10 ekonomických, ekologických a praktických tipů, jak využít kávovou sedlinu na zahradě.
Některé každodenní odpady mohou být velmi užitečné, pokud znáte správné tipy. Kávová sedlina je jedním z nich a může vám v mnoha ohledech pomoci v péči o vaše rostliny. Než ji začnete skladovat pro běžné použití, měli byste si uvědomit, že musí nejprve vyschnout venku nebo na talíři v ještě mírně teplé troubě. Po vysušení ji vložte do sáčku a uložte do mrazničky. Po třech hodinách bude připraven k použití.
Pokud ji chcete mít raději po ruce, jednoduše ji vložte do vzduchotěsné krabice v lednici. Je to ideální řešení, jak ji skladovat několik dní. Nyní, když víte více o tom, jak tuto ingredienci uchovávat, přejděme k jejímu mnohostrannému využití:
Zde je 10 způsobů, jak využít kávovou sedlinu na zahradě:
1. aby se škůdci vyhnuli
Pokud jsou vaše zeleninové rostliny a květinové záhony oblíbeným cílem slimáků a plžů, můžete použít kávovou sedlinu jako přírodní repelent. Posypte jí okolí rostlin. Její silný zápach odpuzuje také mravence, mšice, háďátka a mouchy. Velká výhoda, jak chránit rostliny přírodním způsobem. Nezapomeňte ji znovu rozsypat po silných deštích a umístěte ji kolem mladých sazenic, abyste zabránili jejich ožírání škůdci. Existuje dalších 12 tipů, jak doma recyklovat kávovou sedlinu.
2. k aktivaci kompostu
Toto přírodní a ekologické řešení je velmi jednoduché. Pokud máte žížalový kompostér na třídění organického odpadu, stačí do něj přidat kávovou sedlinu. Složku, kterou žížaly obzvláště milují, protože usnadňuje trávení organických látek v kompostu. Žížaly jsou také citlivé na kofein, a pokud jim poskytnete kávovou sedlinu, rozloží tyto rostliny rychleji.
3. k odpuzování koček
Pokud lásku, kterou věnujeme těmto chlupatým společníkům, nesmíme zpochybňovat, nebrání nám to v tom, abychom chtěli chránit naše plantáže. Ve skutečnosti je těžké je přesvědčit, že bychom se k našim rostlinám neměli přibližovat. Chcete-li zabránit kočkám v okusování rostlin, postříkejte listy kávovou sedlinou smíchanou s trochou vody nebo umístěte něco k základně plantáží. Zápach je dostatečně silný na to, aby ji odpudil, zejména pokud přidáte trochu pomerančové nebo citronové kůry a slupky.
4 Obohaťte půdu o živiny
Kávová sedlina je bohatá na fosfor, draslík a měď a je ideálním hnojivem, které rostlinám dodá živiny a zlepší strukturu půdy. Funguje jako doplněk k přírodním hnojivům bohatým na dusík (rohová moučka, kopřivový hnůj atd.) a dodá vašim krásným rostlinám vše, co potřebují k růstu. Kávovou sedlinu nasypte k bázi mladých výhonků nebo ji zapracujte přímo do půdy. Bonus: její kyselost je také užitečná pro zvýraznění barvy vašich plodů a květů. Pokud tedy pěstujete orchideje nebo hortenzie, neváhejte je dát kamkoli. Orchideje můžete pěstovat i doma, pokud se budete řídit těmito radami.
5. Připravte si tekuté organické hnojivo
Chcete-li si vyrobit vlastní domácí hnojivo, nejprve vysypte kávovou sedlinu z filtru kávovaru a poté ji nalijte do velké nádoby se 2 litry vody. Několik vteřin míchejte a nechte ji den nebo dva odležet v tmavé chladné místnosti. Po 48 hodinách přípravek přeceďte, abyste získali kávová zrna, a zbylý roztok nalijte do lahve s rozprašovačem. Můžete jej použít jako přírodní hnojivo pro zalévání rostlin.
6. k přilákání žížal
Kávová sedlina přitahuje žížaly, které se starají o její transport pod zem. Jejím posypáním půdy přinesete živiny do svých výsadeb a poslouží také jako potrava pro žížaly. Tento druh žížal hraje důležitou roli, protože jejich pohyb podporuje provzdušňování půdy.
ž
7. k pěstování rajčat
Jestliže všechny druhy ovoce a zeleniny nesnášejí kávovou sedlinu, rajčata jsou jednou z rostlin, kterým toto hnojivo prospívá. Pokud kávovou sedlinou posypete nožičky této letní zeleniny, získáte díky kyselosti přísady krásně červená rajčata. Pro obohacení půdy můžete přidat i několik vaječných skořápek. Je to také ideální alternativa k chemickým hnojivům.
8. abyste v zimě neuklouzli na příjezdových cestách.
Pokud pěstování zeleniny není vaším zájmem, je tento tip určen právě vám. Kávová sedlina se totiž nepoužívá pouze k optimalizaci růstu rostlin. Je to také skvělá ekologická náhrada soli, která v zimě zabrání uklouznutí na zamrzlých příjezdových cestách. Nejenže je kávová sedlina šetrná k životnímu prostředí, ale navíc se chová jako toto koření. Na druhou stranu zabraňuje zvyšování salinity vody a půdy, a tím i degradaci ekosystémů.
9. pro pěstování hub
Ti, kteří si rádi pěstují vlastní zeleninu na zahrádce, budou mít z tohoto triku radost. A to z dobrého důvodu, umožňuje totiž vypěstovat chutné houby přírodní a levnou metodou. Budete potřebovat kávovou sedlinu a mycelium (vegetativní část houby, pozn. red.). Jakmile budete mít ingredience po ruce, vložte je do sáčku a nechte je 3 týdny na teplém a tmavém místě. Po uplynutí této doby vyndejte sáček ven a začněte ho zalévat, aby se v něm udržela vlhkost. První houby by se měly objevit asi po deseti dnech!
10. k čištění dřevěných plotů
Kávová sedlina, která je ideální pro jednoduché zbavení se mušek, je také vynikajícím čisticím prostředkem pro údržbu dřeva, zachování jeho barvy a odstranění drobných škrábanců a šmouh, které matní jeho povrch. Pokud máte zahradní kůlnu nebo dřevěné ploty, které chcete přirozeně vyčistit, je tento trik poměrně jednoduchý. V misce smíchejte stejným dílem bílý ocet, vodu a kávovou sedlinu a nechte asi hodinu odstát. Poté touto směsí namočte hadřík a naneste ji přímo na prkna. Stačí je několik minut třít, aby se opět leskly. Tento trik funguje i v interiéru, aby se váš dřevěný nábytek leskl.
Upozornění: Kávová sedlina může být pro vaši zahradu velmi užitečná, ale nezapomeňte, že není vhodná pro všechny rostliny. Z opatrnosti ji nejprve používejte v malých dávkách a pak zjistěte, zda má na vaše rostliny pozitivní vliv. Stejně jako u každé přírodní složky je i zde nutná umírněnost, abyste se vyhnuli kontraproduktivním účinkům na vaši zeleninovou zahradu!