Aller au contenu
Accueil » Jedlá soda je nejlepším přítelem zahrádkářů: 10 chytrých způsobů využití na zahradě

Jedlá soda je nejlepším přítelem zahrádkářů: 10 chytrých způsobů využití na zahradě

  Úsporný, jedlý, netoxický a biologicky odbouratelný prášek do pečiva, bez něhož se jen těžko obejdeme, nemá chybu. A to z dobrého důvodu, tento bílý prášek lze využít mnoha způsoby, ať už v kuchyni, při úklidu nebo na zahradě.
  Bylo prokázáno, že jedlá soda je užitečná při odstraňování skvrn, bělení zubů, čištění povrchů a dokonce i při odstraňování pesticidů. Její funkce jsou rozmanité a jedlá soda k nim přidává další nohu. Je to její využití na zahradě, které je z mnoha důvodů také velmi praktické.

  – Udržujte zvířátka daleko od sebe

  Chcete-li se zbavit hmyzu, který pustoší vaši zahradu, bude jedlá soda vaším nejdůležitějším spojencem. Vyhněte se chemickým pesticidům, které jsou škodlivé pro vaše zdraví i životní prostředí, a dejte přednost tomuto ekologičtějšímu bílému prášku. V lahvi s rozprašovačem smíchejte litr vody, lžíci olivového oleje, dvě lžíce jedlé sody a několik kapek tekutého mýdla. Touto směsí postříkejte zahradu každé tři dny, abyste odpudili hmyz.

  – Zbavte se mravenců
  Pokud je vaše zahrada a dům zamořen mravenci, nepropadejte panice. Smíchejte pět lžiček jedlé sody s pěti lžičkami moučkového cukru a jednou lžící vody. Vyhledejte mraveniště a touto směsí je zasypte. Dáte tak otravným mravencům sbohem .

  – Konec červů
  Červci v zelí mohou být problematičtí a brání zdravému růstu zeleniny. Chcete-li se jich zbavit, jednoduše smíchejte stejné díly mouky a prášku do pečiva a touto směsí posypte plodiny. Červy už brzy neuvidíte.

  – Vyčistěte zahradní dekoraci

  Všichni znáte výhody jedlé sody při čištění kuchyně nebo koupelny. A z její čisticí síly může těžit i vaše zahrada. Stačí posypat bílým práškem všechny dekorační předměty na zahradě a poté je otřít vlhkým hadříkem.

  – Otřete listy rostlin
  Ať už se jedná o pokojové nebo venkovní rostliny, vždy je třeba o ně pečovat. Chcete-li jim dopřát zkrášlovací kúru, můžete jejich listy otřít směsí vody a jedlé sody. Tím jim dodáte zdravý a lesklý vzhled.

  – Zlepšete chuť své zeleninové zahrady
  Pokud se zajímáte o ekologické zemědělství, jedlá soda vám pomůže vypěstovat zdravější a chutnější zeleninu. A to z dobrého důvodu, vezměte si příklad z rajčat a posypte půdu trochou jedlé sody, rostou v méně kyselé půdě, a proto jsou šťavnatější a sladší.

  – Zalévejte květiny

  Chcete-li zalévat květiny na zahradě, neváhejte přidat do konve trochu jedlé sody. Poté si všimnete, že vaše květiny jsou lesklejší a zdravější.

  – Prodlužte životnost květin
  Pokud máte doma rádi kytice růží nebo květin, abyste se mohli těšit z jejich vůně, můžete zlepšit jejich vzhled a prodloužit jejich životnost tím, že je umístíte do vázy s vodou se špetkou soli a jedlé sody.

  – Zbavte se hub a plísní

  Ve vlhkém prostředí mohou na rostlinách růst plísně. Jedlá soda je známá svým fungicidním účinkem a pomáhá v boji proti plísním. Studie také prokázala její účinek na kvasinky, dermatofyty a plísně. Na napadená místa jednoduše nastříkejte vodu s jedlou sodou.

  – Odstraňte plevel
  Plevel často uvízne ve škvírách zahradní cesty. Chcete-li to napravit, jednoduše navlhčete místo hustou pastou z jedlé sody.