Aller au contenu
Accueil » Jak vyprat zažloutlé polštáře: 3 tipy, aby byly bílé jako nové

Jak vyprat zažloutlé polštáře: 3 tipy, aby byly bílé jako nové

    Pokud vaše přikrývky a polštáře zažloutnou, je to přirozené. Kvalitu lůžkovin časem ovlivňují různé faktory, jako jsou roztoči nebo pot. Naštěstí je možné pomocí správných triků zažloutlé polštáře sněhobílé. Objevte tři jednoduché a účinné metody praní a také několik praktických tipů pro vždy čisté povlečení.
    Jak jistě víte, vše, co má co do činění s ložním prádlem, by se mělo pravidelně prát, a polštáře nejsou z tohoto pravidla výjimkou. Ve skutečnosti je důležité je dezinfikovat a odstranit všechny nažloutlé skvrny, které se na nich usadily.

    Polštáře se navíc mohou snadno stát prostředím, které přeje roztočům, virům a bakteriím. Ty pocházejí mimo jiné z potu a částeček nečistot, které se zde časem hromadí. Ale i přes nažloutlé skvrny a zápach, které mohou z polštářů vycházet, není vždy nutné je vyhodit. To platí tím spíše, pokud jsou kvalitní a jejich životnost nepřesáhla 2 roky.

    Než k takovému kroku přistoupíte, zaměřte se raději na levné tipy na jejich čištění, aby vypadaly stále lépe. Zde je několik metod, které byste měli používat jednou měsíčně k jejich účinnému ošetření. Platí i pro polštáře a podhlavníky.

    Co způsobuje zažloutnutí polštářů?
    Jak už asi tušíte, hlavní a nejčastější příčinou je pocení. A to z dobrého důvodu, váš polštář kvůli němu každou noc postupně a nenávratně zežloutne. Tělesný pot proniká do vláken polštáře a teprve poté se objeví na jeho povrchu. Ale i když pot zůstává nejčastější příčinou, svou roli hrají i další faktory, například sliny.
    Tekutiny, které vylučujeme, přispívají ke žloutnutí polštáře, který je absorbuje. Toto zabarvení navíc není jen estetickým problémem, protože je důkazem, že se v nitru vláken usadily bakterie a roztoči. A je to zcela přirozené, protože tito tvorové obzvláště rádi šíří vlhkost, která může vést k onemocněním, jako je astma, alergie nebo rýma.

    Zde jsou 3 účinné způsoby, jak vyprat zažloutlé polštáře:

    1. horká voda a citron

    Citron je neocenitelným a velmi účinným spojencem, pokud chcete svým polštářům vdechnout nový život, aby se vám dobře a optimálně spalo. Díky následujícímu triku můžete využít bělící a dezinfekční vlastnosti citrusových plodů.

    Začněte vařením 2,5 litru vody a přidejte 6 sklenic citronové šťávy. Poté do této citronové vody namočte polštář na přibližně 2 hodiny. Pak už stačí polštář jen omýt mýdlovou vodou, abyste odstranili skvrny, a teprve poté jej opláchnout a vysušit. Nebojte se přidat více vody, aby byl polštář zcela ponořen v roztoku.

    2. Bílý ocet a jedlá soda

    Pro přirozené rozjasnění a změkčení textilních vláken polštáře je ideálním řešením kombinace jedlé sody a bílého octa. Můžete se totiž spolehnout na antibakteriální a bělící účinek těchto dvou prvků, které odstraní veškerou špínu, pot a skvrny na polštáři. A co víc, pomáhá také bojovat proti nepříjemným pachům, které se v něm mohly nahromadit.

    Dobře jej používat je velmi jednoduché. Polštář vložte do misky naplněné horkou vodou a přidejte půl šálku bílého octa smíchaného se stejným množstvím jedlé sody. Nechte ho namočený po dobu 1 hodiny. Poté zvolte běžný prací cyklus a projeďte jej pračkou, poté jej vysušte na vzduchu. Je třeba poznamenat, že jedlou sodu lze použít také k čištění matrace.

    3. citron a peroxid vodíku

    Tento prostředek proti skvrnám a roztočům je ideální náhradou bělidla a spočívá v kombinaci citronové šťávy a peroxidu vodíku (voda obohacená kyslíkem), která zesvětluje prádlo. Složky, které obsahují účinné látky, jež mohou snadno odstranit skvrny od potu nebo slin.

    Chcete-li využít jejich výhod, připravte si kbelík horké vody a přidejte do něj půl šálku citronové šťávy a dvojnásobné množství peroxidu vodíku. Vložte polštář do kbelíku a nechte ho hodinu namočený. Po uplynutí této doby spusťte běžný prací cyklus v pračce, abyste polštář opláchli, a poté jej nechte uschnout na slunci.

    Praktické tipy pro praní polštářů

    Pro zajištění optimálního praní polštářů je důležité dodržovat několik doporučení:

    Vždy si přečtěte etiketu: ať už se jedná o polyester, bavlnu nebo peří, každý typ polštáře by se měl prát podle pokynů na etiketě, aby se zachovala jeho kvalita. Proto vždy zkontrolujte, zda lze ten váš prát v pračce.
    Pro pračky s horním plněním: Vezměte vždy dva polštáře, aby byla pračka vyvážená.