Aller au contenu
Accueil » Jak odstranit skvrny a škrábance ze skla?

Jak odstranit skvrny a škrábance ze skla?

  Ať už nosíte brýle nebo sluneční brýle, víte, jak obtížné je udržet čočky v neporušeném stavu. Časem se na brýlích mohou objevit škrábance, lehké oděrky nebo odolné skvrny. Chcete-li odstranit škrábance a skvrny z čoček, měli byste znát několik triků.

  Špína, prach, drobné škrábance, hluboké nebo povrchové škrábance… Čočky vašich brýlí se mohou stát nevzhlednými i nepříjemnými. Šmouhy a škrábance totiž obvykle brání ve výhledu a snižují funkčnost brýlí. Ať už se jedná o malé škrábance, šmouhy nebo velké škrábance, těchto několik řešení vám pomůže snížit výskyt šmouh a zajistit, aby vaše brýle zářily.

  Tipy pro odstranění skvrn a škrábanců z brýlí
  – Voda a jedlá soda
  Jedlá soda je víceúčelový prášek – Zdroj: spm

  Jedlá soda je mocnou zbraní proti skvrnám a škrábancům na sklenicích. Chcete-li zamazat prasklinu nebo vymazat skvrnu, můžete použít tuto přírodní gumu. Smíchejte polévkovou lžíci jedlé sody s trochou vody a vytvořte pastu. Tu rozetřete na povrch sklenic a jemně rozetřete měkkým hadříkem. Opláchněte vlažnou vodou a osušte suchým hadříkem, abyste sklenice vyleštili.

  – Dětský šampon
  Jemný dětský šampon může být velmi účinným tipem proti poškrábání a usazování prachu na brýlích. Nalijte několik kapek dětského šamponu do nádoby a poté přidejte sklenici vody. Hadříkem namočeným v tomto roztoku brýle otřete a vyleštěte.

  – Tekutý prostředek na mytí nádobí a čištění skla
  Tekutina na mytí nádobí má mnoho nečekaných využití. Chcete-li odstranit mikroškrábance a dodat sklenicím lesk, smíchejte několik kapek prostředku na mytí nádobí s čističem skla. Poté přípravek naneste na sklenice a lehce rozetřete houbičkou. Nechte zaschnout na vzduchu.

  – Zubní pasta
  Přípravek, který odstraňuje škrábance – Zdroj: spm

  Kromě bělících vlastností lze zubní pastu využít k různým domácím pracím. Chcete-li odstranit odolnou skvrnu, škrábanec na čelním skle nebo na brýlích, stačí tento přípravek nanést na postižený povrch a nechat několik minut působit. Poté setřete bavlněným hadříkem a opláchněte vlažnou vodou. Pokud máte hluboké škrábance, můžete proces opakovat co nejčastěji, abyste tyto nedokonalosti zakryli.

  – Alkohol na potírání
  Alkohol je vynikajícím prostředkem na čištění brýlí. Smíchejte 3 díly lihu a 1 díl vody a poté přípravek nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte přípravek na brýle a poté je otřete měkkým hadříkem. Vzhledem k abrazivním vlastnostem alkoholu je třeba s ním zacházet opatrně. Ve skutečnosti je vhodné si před touto operací nasadit rukavice.

  – Mýdlo a voda
  Trik, jak dodat brýlím lesk – Zdroj: spm

  Mýdlová voda může pomoci odstranit škrábance na brýlích a navrátit jim jejich původní lesk. Smíchejte tekuté mýdlo s vodou a poté přípravek naneste na brýle. Krouživými pohyby brýle optimálně vyčistěte a poté je opláchněte vlažnou vodou.

  – Vosk do auta
  Vosk do auta čistí sklo a vyhlazuje drobné škrábance. Naneste vosk na brýle a poté jej setřete houbičkou. Skla umyjte a poté je osušte čistým, suchým hadříkem.

  – Bílý ocet

  Bílý ocet je silný ekologický čisticí prostředek, který je velmi účinný proti odolným skvrnám. Můžete jej použít k rozpouštění vodního kamene, odstraňování stop rzi nebo k lesku sklenic. Smíchejte dvě lžičky bílého octa a jednu lžičku jedlé sody. Jemným třením vlhkým hadříkem odstraníte škrábance a úspěšně vyleštíte čočky.

  – Coca Cola
  Coca-Cola na čištění brýlí – Zdroj: spm

  K odstranění zbytků nečistot a vyleštění brýlí můžete použít Coca-Colu. Jednoduše ponořte sklenice do nádoby s Coca Colou a nechte je 10 minut namočené. Poté čočky otřete měkkým hadříkem. Poté je nechte uschnout na vzduchu.

  – Sada proti poškrábání
  Můžete se rozhodnout pro sadu proti poškrábání, která zabrání poškrábání čoček a ochrání vaše brýle. Sada snižuje riziko poškrábání a postará se o vaši obrubu co nejlépe.

  Tyto tipy vám pomohou pečovat o vaše brýle a snadno se zbavit značek a škrábanců.