Plíseň je fenomén,
který se vyskytuje v mnoha domácnostech a může růst i u vás doma, aniž byste o tom věděli. Plíseň se totiž vyvíjí na vlhkých, teplých a tmavých místech, která často nejsou vidět. Po instalaci se plíseň obtížně odstraňuje, a pokud jsou splněny všechny podmínky, může se vyvinout velmi rychle, někdy i během 24/48 hodin. Pokud tedy problém včas neřešíte, může dojít k riziku onemocnění dýchacích cest, astmatu nebo alergií.
Podívejte se na naše tipy, jak se plísní zbavit a zabránit jejich opětovnému výskytu, protože mohou nejen poškodit váš domov, ale také způsobit zdravotní problémy.
Jak se zbavit plísní v domácnosti?
Zředěné bělidlo: Sarah Dempseyová, britská odbornice na úklid, řekla deníku Express, že domácnosti mohou k odstranění stop po plísních použít zředěné bělidlo, které se prodává v obchodech. Dodala však, že na některých površích je třeba se této chemikálii vyhnout.
Pokud raději použijete tento potenciálně toxický přípravek, nezapomeňte si při práci nasadit ochranné rukavice a místnost dostatečně vyvětrat. Poté nechte přípravek působit a setřete jej.
Bílý ocet :
Druhým, méně chemickým a stejně účinným řešením je použití roztoku octa. Bílý ocet díky obsahu kyseliny octové čistí, dezodoruje a dezinfikuje. Ať už na porézním nebo neporézním povrchu, ocet také dokáže zničit 82 % druhů plísní, včetně černé plísně.
Nalijte neředěný bílý ocet do lahve s rozprašovačem bez přidání vody, protože ta snižuje jeho účinnost. Poté ocet nastříkejte na plesnivý povrch a nechte ho hodinu působit. Nakonec napadené místo opláchněte vodou a nechte zaschnout. Přestože zápach po octu zmizí již po několika hodinách, je možné přidat několik kapek esenciálních olejů s vůní dle vlastního výběru, například levandule nebo citronu, pokud se vám zdá zápach po octu nepříjemný.
Jedlá soda :
Tento víceúčelový výrobek pro celou domácnost vám také pomůže zbavit se černé plísně a pohlcovat přebytečnou vlhkost v postižených místnostech. Jednou z výhod tohoto výrobku je, že je bezpečný pro vaši rodinu a domácí zvířata.
Přidejte ¼ polévkové lžíce jedlé sody do lahve s rozprašovačem naplněné vodou a protřepejte, dokud roztok nebude homogenní. Poté roztokem postříkejte plesnivý povrch, pomocí drhnoucího kartáče plíseň odstraňte a povrch opláchněte vodou, abyste odstranili zbytky přípravku. Nakonec plochu znovu postříkejte a nechte zaschnout bez otírání. Tímto způsobem rovněž zabráníte návratu plísní.
V případě odolné černé plísně smíchejte dva díly jedlé sody s jedním dílem vody a jedním dílem bílého octa a míchejte, dokud nevznikne hustá pasta. Pastu hojně rozetřete na postižené místo a nechte zaschnout. Poté plíseň a skvrny vydrhněte a opláchněte vodou.
Čajovníkový olej :
Přírodní éterické oleje lze použít nejen v aromaterapii. Čajovníkový olej je například antiseptikum, deodorant a repelent proti hmyzu. Tento přírodní fungicidní přípravek lze proto použít proti černé plísni.
Smíchejte čajovou lžičku tea tree oleje s šálkem vody v lahvičce s rozprašovačem a silně protřepejte, aby se voda s olejem promíchala. Poté nastříkejte na plesnivý povrch, nechte hodinu zaschnout a nakonec setřete mikrovláknovou utěrkou nebo suchým ručníkem. Nezapomeňte si vzít ochranné rukavice, protože někteří lidé mohou být vystaveni působení
pokožka může být při kontaktu s éterickými oleji citlivá.
Citron:
Tento antiseptický prostředek, který působí také jako přírodní deodorant, bělidlo, odstraňovač skvrn a čisticí prostředek, je účinným prostředkem v boji proti černé plísni. Jeho vysoká koncentrace kyseliny rozkládá plíseň, čímž usnadňuje její odstranění, dezinfikuje povrch a zanechává příjemnou citronovou vůni.
Vymačkejte tři až pět citronů do šálku, šťávou polijte plesnivý povrch a nechte pět minut působit. Poté ji setřete vlhkým hadříkem. Pokud jsou skvrny od plísně odolné, potřete povrch citrony, abyste se jich zbavili.
Pokud však plíseň zůstává tvrdohlavá a přes všechny použité prostředky nemizí, je vhodné najmout si úklidovou firmu pro domácnost, která má zkušenosti s odstraňováním plísní pomocí nejmodernějších technologií a vybavení.
Jak můžete zabránit návratu plísní do vaší domácnosti?
Větrejte zamořené místnosti: Tato metoda spočívá v zaplavení domácnosti čerstvým vzduchem otevřením dveří a oken dokořán, dokud se plíseň neodstraní.
Odborníci byli zajedno,
že klíčem k prevenci plísní je větrání. Příčinou tohoto jevu je v podstatě směs nadměrné vlhkosti, nízkých teplot a špatné cirkulace vzduchu. Jednotlivé místnosti v domě proto musí být řádně větrány a vytápěny, zejména koupelny a kuchyně, kde vzniká nadměrné množství vodní páry.
Zajistěte,
že fungují odsávací ventilátory a že je v koupelně instalován ventilátor, může pomoci odstranit problémy s vlhkostí a zabránit jejich opakování.
Používejte odvlhčovač vzduchu nebo nechte okna mírně otevřená: Při sušení prádla v místnosti je důležité umožnit cirkulaci vzduchu.
Pravidelné čištění a sušení
povrchů náchylných k plísním je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit návratu plísní. Pokud řádně vyčistíte a vysušíte dlaždice, spárovací hmoty, okenní parapety a větrací otvory, plísně nebudou mít šanci růst.
Pokud se však plíseň stále objevuje,
příčinou může být nedostatečná hydroizolace nebo ucpané okapy, které způsobují nadměrnou vlhkost, a také špatně izolované stěny. Je proto důležité přijít na kloub problému. .
Tyto prostředky jsou skvělou alternativou ke komerčním chemikáliím, které vám pomohou zbavit se plísní ve vaší domácnosti. Nejenže jsou méně škodlivé pro vaše okolí a životní prostředí, ale jsou také levnější.