Aller au contenu
Accueil » Chlebové knedlíky

Chlebové knedlíky

  Chlebové knedlíky

  Ingredience

  (na přibližně 16 knedlíků)

  500 g rohlíků (cca 10-12 kusů), prošlých, nakrájených na kostičky
  100 g hovězího salámu, uzeného, nakrájeného na kostičky
  4 metrové cibule
  5 lžic nasekané petrželky
  40 g margarínu
  500 ml mléka (3,5 % tuku)
  50 g másla
  6 vajec
  3 litry masového vývaru, instantní
  Sůl a pepř z mlýnku
  n. B. Strouhanka

  Příprava

  Housky skladujte na suchém místě po dobu 2 až 3 dnů. Poté je ostrým nožem na chleba nakrájejte na kostičky o velikosti přibližně 1 x 1 cm. Nechte je 2 – 3 dny sušit otevřené ve velké míse a často je otáčejte. Na některých místech můžete koupit i hotové kostky chleba.

  Cibuli oloupejte a nakrájejte na jemné kostičky. Petrželku omyjte a nasekejte nadrobno. Na pánvi rozehřejte margarín a lehce v něm osmahněte kostičky salámu. Přidejte kostičky cibule a smažte, dokud nezprůsvitní. Přidejte petrželku, vše promíchejte, smažte asi 10 minut pod pokličkou a odstavte.

  Rozšlehejte vejce a dochuťte je solí a pepřem. Mléko a máslo zahřívejte v malé pánvi, dokud se těsně nevaří. Kostky chleba ve velké míse zalijeme horkým mlékem a dobře promícháme. Přidejte směs salámu, cibule a petrželky a vejce a znovu dobře promíchejte.

  Mokrýma rukama vytvarujte středně velké knedlíky a dejte je stranou na tác. Pokud je směs příliš řídká, vmíchejte do ní strouhanku (projeví se to při tvarování).

  Poté si připravte přibližně 3 až 4 litry vývaru a na mírném ohni jej přiveďte k varu. Nyní do vývaru postupně přidávejte jen tolik knedlíků, aby nebyly příliš blízko u sebe, protože během vaření nabobtnají.

  Po 15 minutách vyjměte děrovanou lžící knedlíky, které nejsou určeny k okamžité spotřebě, a nechte je vedle sebe na plechu asi 1 hodinu vychladnout. Knedlíky k okamžité spotřebě nechte ještě 5 minut povařit, poté je vyjměte, nechte okapat a vložte do servírovací mísy.

  Vychladlé knedlíky po částech zmrazte. Podle potřeby je rozmrazte a nechte ještě 5-10 minut stát ve vroucím vývaru (chutnají stejně dobře jako čerstvě připravené). Takto máte vždy k dispozici slanou přílohu k mnoha pokrmům.