Aller au contenu
Accueil » Chcete stále kvetoucí orchideje? Naučte se, jak stimulovat růst nových listů

Chcete stále kvetoucí orchideje? Naučte se, jak stimulovat růst nových listů

    Elegantní a barevné orchideje jsou stále jednou z nejoblíbenějších rostlin na světě a patří k nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. V našich domácnostech jim však ne vždy dokážeme zajistit všechny podmínky, které potřebují pro bujný růst a bohaté kvetení po celý rok, a tak se občas stává, že trochu trpí.

    Pokud jsou však kořeny těchto rostlin zdravé, ještě nebylo řečeno poslední slovo a příští rok je můžete vidět růst a kvést znovu. Pro stimulaci tvorby listů, a to i u mladých rostlin, které mají zpravidla málo listů, existuje řada důležitých pravidel pro pěstování těchto rostlin.

    Některé odrůdy po odkvětu ztrácejí listy a může se také stát, že rostliny nekvetou déle než rok, aniž by nutně musely být nemocné. Zkontrolujte barvu stonků rostliny: pokud jsou zelené, rostlina je stále živá a je třeba o ni pouze správně pečovat.

    Pokud vám stonky nic nenapoví, měli byste se podívat na kořeny: Pokud jsou velmi bledé a zduřelé, jsou zdravé; pokud jsou hnědé a kašovité, jsou shnilé a nelze je již zachránit, protože ztratily schopnost přijímat vodu a živiny.

    Pokud tedy rostlina přišla pouze o květy a několik listů, nebo dokonce pokud nemá žádné listy, ale má zdravé stonky nebo kořeny, můžete si ji ponechat u sebe a stimulovat tvorbu nových listů (a následně květů). Jak to můžete udělat?

    Odstraňte všechny shnilé nebo poškozené části: Vždy to dělejte opatrně a sterilizovanými nůžkami.
    2. Přesazení: Orchideje není třeba vždy přesazovat, ale pokud uplynulo několik let, kořeny už nemají v květináči mnoho místa, substrát už není uválcovaný a rostlina měla některé kořeny poněkud zchátralé (třeba nahnilé), pak výměna zeminy v květináči pomůže vnést do rostliny spoustu nových živin, které pomohou orchideji dostat se zpět do formy, stimulovat kořeny, být pružnější, a tím snížit riziko poškození.Zemina v květináčích by měla být vždy vhodná pro orchideje. Skládá se převážně z kůry stromů, a proto je velmi hrubá, lehká a odvodněná. Není to klasická « zemina », která nasákne vodu.
    3. Zalévejte správně: Zalévejte hojně, ale jen občas, když je půda zcela suchá, tj. když v hloubce 5 až 7 cm nezůstává žádná vlhkost. Při každém zalévání musíte kůru nasytit vodou, aniž byste namočili kořeny. Naplňte tedy misku alespoň do výšky kůry v květináči, zalijte kůru vlažnou vodou (ne příliš horkou ani studenou) tak, aby byl květináč naplněn až po okraj, a nechte ji 15 minut namočenou. Důležité je také zabránit tomu, aby voda stříkala na část stonku, kde začínají první listy, protože to může snadno vést k hnilobě. Pokud se listy namočí, osušte je papírovými utěrkami. Po 15 minutách (nebo když už voda nevytéká) květináč zvedněte, nechte přebytečnou vodu odtéct a poté jej vraťte na místo.
    4. Správné umístění: orchideje mají rády světlé místo, ale ne přímé sluneční světlo, a dávají přednost průhledným květináčům s dobrou drenáží. Pokud chcete, aby listy znovu vyrostly, je světlo nezbytné a musí se dostat i ke kořenům.5. můžete je podpořit hnojivem, ale pouze od jara do podzimu, v zimě už ne. Můžete zvolit přípravky obecně vhodné pro rostliny, tj. s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku (20-20-20), nebo pokud víte, že vaše rostlina potřebuje jiné složení, můžete použít specifické přípravky doporučené odborníky. V každém případě je pro orchideje, ještě více než pro jiné rostliny, vždy lepší hnojiva ředit více, než je uvedeno na obalu, a to snížením koncentrace produktu na polovinu.